- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Manufacturer Part No. | PRV1-10-I-0-6/ |
| Cracking Pressure [Max] | 600 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Operating Pressure [Min] | 100 psi |
| Valve Material | Cartridge only |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Pressure [Max] | 2300 psi |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Adjustment Type | Internal |
| Operation | Direct Acting |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Cracking Pressure [Min] | 100 psi |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Cavity | C-10-3 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Body Type | 2 |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Flow [Max] | 4 gal/min |
| Style | Spool |
| Port Type | Cartridge Only |
| Model No. | PRV1-10-I-0-6/ |
| Operating Pressure [Max] | 2300 psi |
| Pressure Setting | 341 psi |
| Series | PRV1-10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Weight | 0.54 LB |

