- Solenoid Valve
- 3-Way, 2-Position, Spool Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Three-way, two-position, direct-acting, spool-type, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is allowed from port 2 to port 1 while port 3 is blocked. In the energized position, flow is allowed from port 2 to port 3 while port 1 is blocked.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Coil Series | N/A |
| Poppet/Spool | Spool |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Port Type | Cartridge Only |
| Actuation | Direct Acting |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Dash Size | -10 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Seal Kit Viton | 889688 |
| Cartridge Valve Series | SV4-10-3 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Seal Kit Buna | 889624 |
| Cavity | C-10-3 |
| Series | J Series |
| Manual Override | Knob Type Override |
| Housing No. | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Watt Rating | 23 W |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Operation | Solenoid Operated |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Material | Aluminum |
| Valve Type | 3-Way, 2-Position, Spool |
| Size Designation | 10 |
| Model No. | SV4-10-3M-0-00 |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Filter Option | None |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Weight | 1.0 LB |

