- Solenoid Valve
- 3-Way, 2-Position, Spool Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Three-way, two-position, direct-acting, spool-type, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is allowed from port 2 to port 1 while port 3 is blocked. In the energized position, flow is allowed from port 2 to port 3 while port 1 is blocked.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| No. of Valve Ports | 3 |
| Seal Kit Viton | 889688 |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Cartridge Valve Series | SV4-10-3 |
| Housing Material | Aluminum |
| Actuation | Direct Acting |
| Dash Size | -10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Filter Option | None |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Model No. | SV4-10-3M-0-00 |
| Cavity | C-10-3 |
| Poppet/Spool | Spool |
| Valve Material | Cartridge only |
| Coil Series | N/A |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing No. | N/A |
| Series | J Series |
| Operation | Solenoid Operated |
| Seal Kit Buna | 889624 |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Valve Type | 3-Way, 2-Position, Spool |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Watt Rating | 23 W |
| Manual Override | Knob Type Override |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Port Type | Cartridge Only |
| Size Designation | 10 |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Weight | 1.0 LB |

