- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Direct Acting Operation
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Pressure Setting | 350 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Series | RV3-10 |
| Model No. | RV3 10 S 0 6 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Adjustment Type | Screw |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Cracking Pressure [Max] | 600 psi |
| Cracking Pressure [Min] | 100 psi |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Operation | Direct Acting |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | RV3-10-S-0-6/ |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Style | Poppet |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Body Type | 10 |
| Cavity | C-10-2 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 0.48 LB |

