- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Direct Acting Operation
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cracking Pressure [Min] | 100 psi |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Port Size | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | RV3-10-S-0-6/ |
| Body Type | 10 |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| Pressure Setting | 350 psi |
| Operation | Direct Acting |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Cavity | C-10-2 |
| Style | Poppet |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Model No. | RV3 10 S 0 6 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Type | Pressure Relief Valve |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Series | RV3-10 |
| Cracking Pressure [Max] | 600 psi |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Adjustment Type | Screw |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Weight | 0.48 LB |

