- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-style, normally-closed, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve blocks flow from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, flow from port 1 to port 2 is restricted while free flow is allowed from port 2 to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Series | J Series |
| Model No. | SV1-10-C-6T-24DQ |
| Size Designation | 10 |
| Watt Rating | 23 W |
| Port Type | SAE |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Housing Material | Aluminum |
| Connector Type | Spade |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Housing No. | 566151 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Operation | Solenoid Operated |
| Manual Override | No Manual Override |
| Port Size | SAE-6 |
| Cavity | C-10-2 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-C |
| Filter Option | None |
| Actuation | Pilot Operated |
| Valve Voltage Rating | 24 VDC |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Weight | 0.0 LB |

