- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Valve Type
- SAE Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-style, normally-closed, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve blocks flow from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, flow from port 1 to port 2 is restricted while free flow is allowed from port 2 to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Series | J Series |
| Filter Option | None |
| Manual Override | No Manual Override |
| Port Type | SAE |
| Actuation | Pilot Operated |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Connector Type | Spade |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed |
| Operation | Solenoid Operated |
| Housing Material | Aluminum |
| Valve Voltage Rating | 24 VDC |
| Watt Rating | 23 W |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-C |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Size Designation | 10 |
| Housing No. | 566151 |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Model No. | SV1-10-C-6T-24DQ |
| Port Size | SAE-6 |
| Cavity | C-10-2 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Weight | 0.0 LB |

