- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Direct Acting Operation
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Body Type | 10 |
| Series | RV3-10 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Operation | Direct Acting |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Material | Buna-N |
| Cracking Pressure [Max] | 300 psi |
| Cavity | C-10-2 |
| Manufacturer Part No. | RV3-10-S-0-3/ |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Model No. | RV3 10 S O 3 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Port Size | Cartridge Only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Adjustment Type | Screw |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Style | Poppet |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Cracking Pressure [Min] | 50 psi |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Pressure Setting | 175 psi |
| Weight | 0.48 LB |

