- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Direct Acting Operation
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Manufacturer Part No. | RV3-10-S-0-3/ |
| Seal Material | Buna-N |
| Style | Poppet |
| Port Size | Cartridge Only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Cracking Pressure [Max] | 300 psi |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Cavity | C-10-2 |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Pressure Setting | 175 psi |
| Series | RV3-10 |
| Adjustment Type | Screw |
| Model No. | RV3 10 S O 3 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Cracking Pressure [Min] | 50 psi |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Body Type | 10 |
| Operation | Direct Acting |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Weight | 0.48 LB |

