- Solenoid Valve
- 4-Way, 2-Position Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Four-way, two-position, direct-acting, spool-type, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is allowed between port 1 and port 4 while port 2 and port 3 are blocked. In the energized position port 3 is open to port 4 and port 2 is open to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Port Type | Cartridge Only |
| Seal Material | Buna-N |
| Housing No. | N/A |
| Cartridge Valve Series | SV4-10-4 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Size Designation | 10 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Series | J Series |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Housing Material | Aluminum |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Filter Option | None |
| Operation | Solenoid Operated |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Manual Override | No Manual Override |
| Model No. | SV4-10-4-0-24DG |
| Valve Type | 4-Way, 2-Position |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Actuation | Direct Acting |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Cavity | C-10-4 |
| Watt Rating | 23 W |
| Valve Material | Cartridge only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Poppet/Spool | Spool |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Voltage Rating | 24 VDC |
| Weight | 0.0 LB |

