- Solenoid Valve
- 4-Way, 2-Position Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Four-way, two-position, direct-acting, spool-type, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, flow is allowed between port 1 and port 4 while port 2 and port 3 are blocked. In the energized position port 3 is open to port 4 and port 2 is open to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Cartridge Valve Series | SV4-10-4 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Poppet/Spool | Spool |
| Valve Material | Cartridge only |
| Valve Type | 4-Way, 2-Position |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Watt Rating | 23 W |
| Valve Voltage Rating | 24 VDC |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Housing Material | Aluminum |
| Actuation | Direct Acting |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Filter Option | None |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Type | Cartridge Only |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Model No. | SV4-10-4-0-24DG |
| Series | J Series |
| Size Designation | 10 |
| Cavity | C-10-4 |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Housing No. | N/A |
| Operation | Solenoid Operated |
| Manual Override | No Manual Override |
| Weight | 0.0 LB |

