- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 60 Hz |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Model No. | DG4S4-012A-50-LH |
| Flow Direction Code | 4 |
| Electrical Options Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Body Material | Gray Iron |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Overrides | No Overrides |
| Reducer Module | No |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Response Type | Standard Response |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| Design No. | 50 |
| Spool Center Condition | B Port End |
| Center Position | All Ports Blocked |
| AC/DC | AC |
| Indicator Lights | No |
| Spool Code | 2 |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Temperature Range [Max] | 179.6 °F |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Coil Type | No Coil |
| Pilot/Drain | None |
| Mechanical Options Code | LH |
| No. of Stages | Single Stage |
| Solenoid | Single |
| Operation | Solenoid Operated |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| NFPA Size | D05 |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Coil Rating Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Weight | 1.0 LB |

