- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Pilot/Drain | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Reducer Module | No |
| Operation | Solenoid Operated |
| NFPA Size | D05 |
| Leakage | Standard Performance |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Coil Rating Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuator Type | Solenoid |
| Response Type | Standard Response |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| AC/DC | AC |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Spool Code | 2 |
| Electrical Options Code | None |
| Electrical Options | None |
| Mechanical Options Code | LH |
| No. of Stages | Single Stage |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| Overrides | No Overrides |
| Solenoid | Single |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Coil Type | No Coil |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Body Material | Gray Iron |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 60 Hz |
| Temperature Range [Max] | 179.6 °F |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Model No. | DG4S4-012A-50-LH |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Design No. | 50 |
| Spool Center Condition | B Port End |
| Flow Direction Code | 4 |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Weight | 1.0 LB |

