- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Performance | Standard Performance |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Solenoid | Single |
| Response Type | Standard Response |
| Overrides | No Overrides |
| Reducer Module | N/A |
| Crossover | All Ports Open |
| Coil Rating Code | None |
| Design No. | 50 |
| Electrical Options Code | None |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| No. of Stages | Single Stage |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 60 Hz |
| Pressure [Max] | 12000 psi |
| Electrical Options | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Indicator Lights | No |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mechanical Options Code | LH |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Type | No Coil |
| Flow Direction Code | 4 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Spool Code | 0 |
| Body Material | Gray Iron |
| AC/DC | AC |
| Model No. | DG4S4-010A-50-LH |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot Valve Type | N/A |
| NFPA Size | D05 |
| Leakage | Standard Performance |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Pilot/Drain | None |
| Center Position | All Ports Open |
| Weight | 10.0 LB |

