- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Model No. | DG4S4-010A-50-LH |
| Mechanical Options Code | LH |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| AC/DC | AC |
| Spool Code | 0 |
| Manual Override | Plain Override |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Voltage & Frequency | 115 VAC - 60 Hz |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Pressure [Max] | 12000 psi |
| Crossover | All Ports Open |
| Actuator Type | Solenoid |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| NFPA Size | D05 |
| No. of Stages | Single Stage |
| Center Position | All Ports Open |
| Response Type | Standard Response |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Electrical Options Code | None |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Coil Rating Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Operation | Solenoid Operated |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Direction Code | 4 |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| Pilot/Drain | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Overrides | No Overrides |
| Electrical Options | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Indicator Lights | No |
| Leakage | Standard Performance |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Coil Type | No Coil |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Solenoid | Single |
| Design No. | 50 |
| Performance | Standard Performance |
| Weight | 10.0 LB |

