- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Actuator Type | Solenoid |
| Coil Rating Code | B |
| Overrides | No Overrides |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Electrical Options | None |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Pilot/Drain | None |
| Reducer Module | N/A |
| Manual Override | Plain Override |
| AC/DC | AC |
| Flow Direction Code | 4 |
| Performance | Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Type | Flying Leads |
| Leakage | Standard Performance |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Type Code | None |
| Indicator Lights | No |
| No. of Stages | Single Stage |
| NFPA Size | D05 |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Mechanical Options | None |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Body Material | Gray Iron |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Connection | KU W/ Deutsch Connector |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Electrical Options Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Response Type | Standard Response |
| Solenoid | Single |
| Function | 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Design No. | 60 |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pressure [Max] | 12000 psi |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Model No. | DG4S4-012B-B-60 |
| Spool Code | 2 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Weight | 10.0 LB |

