- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Options Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Overrides | No Overrides |
| Spool Spring Arrangement Code | B |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Coil Type | Flying Leads |
| Solenoid | Single |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Function | 2-Position Spring Centered, End to Center, Single End |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| No. of Stages | Single Stage |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| AC/DC | AC |
| Manual Override | Plain Override |
| Leakage | Standard Performance |
| Coil Rating Code | B |
| Operation | Solenoid Operated |
| Performance | Standard Performance |
| Pilot/Drain | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Electrical Options | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options Code | None |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Spool Code | 2 |
| Flow Direction Code | 4 |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Model No. | DG4S4-012B-B-60 |
| Reducer Module | N/A |
| Mechanical Options | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pressure [Max] | 12000 psi |
| Design No. | 60 |
| Indicator Lights | No |
| NFPA Size | D05 |
| Electrical Connection | KU W/ Deutsch Connector |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Coil Type Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Weight | 10.0 LB |

