- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Watt Rating | 30 W |
| Leakage | Standard Performance |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Coil Rating Code | G |
| Response Time | 50 to 60 ms |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pilot/Drain | None |
| Performance | Standard Performance |
| Model No. | DG4S4-012A-G-60 |
| Coil Type | Flying Leads |
| Overrides | No Overrides |
| No. of Stages | Single Stage |
| Flow Direction Code | 4 |
| Body Material | Gray Iron |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Operation | Solenoid Operated |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Spool Code | 2 |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Electrical Connection | KU W/ Deutsch Connector |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Voltage & Frequency | 12 VDC |
| Indicator Lights | No |
| Design No. | 60 |
| NFPA Size | D05 |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Electrical Options Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Reducer Module | N/A |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pressure [Max] | 12500 psi |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| AC/DC | DC |
| Electrical Options | None |
| Coil Type Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Mechanical Options | None |
| Solenoid | Single |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Response Type | Standard Response |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 10.0 LB |

