- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Reducer Module | N/A |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| AC/DC | DC |
| Indicator Lights | No |
| Pilot/Drain | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Operation | Solenoid Operated |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Mechanical Options | None |
| Spool Code | 2 |
| Coil Type Code | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Voltage & Frequency | 12 VDC |
| No. of Stages | Single Stage |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Actuator Type | Solenoid |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pressure [Max] | 12500 psi |
| Mechanical Options Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Coil Type | Flying Leads |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Watt Rating | 30 W |
| Coil Rating Code | G |
| Manual Override | Plain Override |
| Design No. | 60 |
| Response Type | Standard Response |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Solenoid | Single |
| Flow Direction Code | 4 |
| Body Material | Gray Iron |
| Performance | Standard Performance |
| Electrical Connection | KU W/ Deutsch Connector |
| Overrides | No Overrides |
| Model No. | DG4S4-012A-G-60 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Response Time | 50 to 60 ms |
| Electrical Options Code | None |
| NFPA Size | D05 |
| Electrical Options | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Leakage | Standard Performance |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Weight | 10.0 LB |

