- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cavity | C-10-3 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Operating Pressure [Max] | 2300 psi |
| Cracking Pressure [Min] | 200 psi |
| Style | Spool |
| Operating Pressure [Min] | 200 psi |
| Port Type | Cartridge Only |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Flow [Max] | 4 gal/min |
| Model No. | PRV1-10-F-0-12/ |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Valve Material | Cartridge only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Operation | Direct Acting |
| Series | PRV1-10 |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Pressure Setting | 711 psi |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Body Type | 2 |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Manufacturer Part No. | PRV1-10-F-0-12 |
| Pressure [Max] | 2300 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Cracking Pressure [Max] | 1200 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Adjustment Type | Factory Set |
| Port Size | Cartridge Only |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Weight | 0.54 LB |

