- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| No. of Valve Ports | 3 |
| Cracking Pressure [Min] | 200 psi |
| Model No. | PRV1-10-F-0-12/ |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Style | Spool |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Manufacturer Part No. | PRV1-10-F-0-12 |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Seal Material | Buna-N |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Series | PRV1-10 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Flow [Max] | 4 gal/min |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Cracking Pressure [Max] | 1200 psi |
| Operation | Direct Acting |
| Port Type | Cartridge Only |
| Operating Pressure [Max] | 2300 psi |
| Pressure Setting | 711 psi |
| Adjustment Type | Factory Set |
| Valve Material | Cartridge only |
| Body Type | 2 |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Operating Pressure [Min] | 200 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Port Size | Cartridge Only |
| Pressure [Max] | 2300 psi |
| Cavity | C-10-3 |
| Weight | 0.54 LB |

