- PRV1-10 Series Pressure Reducing/Relieving Valve
- Direct Acting
- C-10-3 Cavity
- Buna-N Seals
- Factory Set Adjustment
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Cracking Pressure [Min] | 50 psi |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Body Type | 2 |
| Adjustment Type | Factory Set |
| Pressure Setting | 125 psi |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Model No. | PRV1-10-F-0-2/ |
| Flow [Max] | 4 gal/min |
| Operation | Direct Acting |
| Manufacturer Part No. | PRV1-10-F-0-2/ |
| Cavity | C-10-3 |
| Series | PRV1-10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Cracking Pressure [Max] | 200 psi |
| Weight | 0.54 LB |

