- PRV1-10 Series Pressure Reducing/Relieving Valve
- Direct Acting
- C-10-3 Cavity
- Buna-N Seals
- Factory Set Adjustment
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Flow [Max] | 4 gal/min |
| Cracking Pressure [Min] | 50 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Model No. | PRV1-10-F-0-2/ |
| Seal Material | Buna-N |
| Cracking Pressure [Max] | 200 psi |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Operation | Direct Acting |
| Pressure Setting | 125 psi |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Manufacturer Part No. | PRV1-10-F-0-2/ |
| Body Type | 2 |
| Cavity | C-10-3 |
| Adjustment Type | Factory Set |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Series | PRV1-10 |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Weight | 0.54 LB |

