- Pressure Control Valve
- Pressure Sequence Valve Type
- PSV10-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Direct Acting, Normally Closed Operation
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Pressure Setting | 700 psi |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | PSV10-10-S-0-12/ |
| Cavity | C-10-4 |
| Series | PSV10-10 |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Operation | Direct Acting, Normally Closed |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Sequence Pressure [Max] | 1200 psi |
| Sequence Pressure [Min] | 200 psi |
| Model No. | PSV10-10-S-0-12/ |
| Adjustment Type | Screw |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Weight | 0.6 LB |

