- Pressure Control Valve
- Pressure Sequence Valve Type
- PSV10-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Direct Acting, Normally Closed Operation
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Series | PSV10-10 |
| Sequence Pressure [Max] | 1200 psi |
| Pressure Setting | 700 psi |
| Cavity | C-10-4 |
| Model No. | PSV10-10-S-0-12/ |
| Manufacturer Part No. | PSV10-10-S-0-12/ |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Sequence Pressure [Min] | 200 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Adjustment Type | Screw |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Operation | Direct Acting, Normally Closed |
| Weight | 0.6 LB |

