- Pressure Control Valve
- Pressure Sequence Valve Type
- PSV5-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Adjustment Type | Screw |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Housing Material | Cartridge Only |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Style | Spool |
| Pressure Setting | 790 psi |
| Operating Pressure [Min] | 200 psi |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Series | PSV5-10 |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Model No. | PSV5-10-S-0-14/ |
| Valve Material | Cartridge only |
| Port Type | Cartridge Only |
| Flow [Max] | 2 gal/min |
| Sequence Pressure [Max] | 1400 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Port Size | Cartridge Only |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Seal Material | Buna-N |
| Cavity | C-10-3 |
| Manufacturer Part No. | PSV5-10-S-0-14/ |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Operation | Direct Acting |
| Sequence Pressure [Min] | 200 psi |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| Weight | 0.53 LB |

