- Pressure Control Valve
- Pressure Sequence Valve Type
- PSV5-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Sequence Pressure [Max] | 1400 psi |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Sequence Pressure [Min] | 200 psi |
| Flow [Max] | 2 gal/min |
| Adjustment Type | Screw |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Manufacturer Part No. | PSV5-10-S-0-14/ |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Model No. | PSV5-10-S-0-14/ |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Port Size | Cartridge Only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Operation | Direct Acting |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Style | Spool |
| Pressure Setting | 790 psi |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Series | PSV5-10 |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| Valve Material | Cartridge only |
| Operating Pressure [Min] | 200 psi |
| Cavity | C-10-3 |
| Port Type | Cartridge Only |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Weight | 0.53 LB |

