- Pressure Control Valve
- Pressure Sequence Valve Type
- PSV5-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Sequence Pressure [Max] | 2800 psi |
| Adjustment Type | Screw |
| Manufacturer Part No. | PSV5-10-S-0-28/ |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Port Size | Cartridge Only |
| Valve Material | Cartridge only |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Cavity | C-10-3 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Pressure Setting | 1523 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Operating Pressure [Min] | 290 psi |
| Style | Spool |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Series | PSV5-10 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Flow [Max] | 2 gal/min |
| Operation | Direct Acting |
| Port Type | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Model No. | PSV5-10-S-0-28/ |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Sequence Pressure [Min] | 300 psi |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Weight | 0.53 LB |

