- Pressure Control Valve
- Pressure Sequence Valve Type
- PSV5-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Port Type | Cartridge Only |
| Sequence Pressure [Min] | 300 psi |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Style | Spool |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Adjustment Type | Screw |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Model No. | PSV5-10-S-0-28/ |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Pressure Setting | 1523 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Sequence Pressure [Max] | 2800 psi |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Cavity | C-10-3 |
| Manufacturer Part No. | PSV5-10-S-0-28/ |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Operation | Direct Acting |
| Operating Pressure [Min] | 290 psi |
| Series | PSV5-10 |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| No. of Valve Ports | 3 |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Flow [Max] | 2 gal/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Weight | 0.53 LB |

