- PSV8-10 Series Pressure Sequence Valve
- Direct Acting, External Pilot, External Drain, Normally Open
- C-10-4 Cavity
- Buna-N Seals
- Screw Adjustment
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cavity | C-10-4 |
| Manufacturer Part No. | PSV8-10-S-0-6/ |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Sequence Pressure [Max] | 600 psi |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Model No. | PSV8-10-S-0-6/ |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure Setting | 350 psi |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Series | PSV8-10 |
| Sequence Pressure [Min] | 100 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Operation | Direct Acting, External Pilot, External Drain, Normally Open |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Adjustment Type | Screw |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Weight | 0.6 LB |

