- PSV8-10 Series Pressure Sequence Valve
- Direct Acting, External Pilot, External Drain, Normally Open
- C-10-4 Cavity
- Buna-N Seals
- Screw Adjustment
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure Setting | 350 psi |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Manufacturer Part No. | PSV8-10-S-0-6/ |
| Operation | Direct Acting, External Pilot, External Drain, Normally Open |
| Cavity | C-10-4 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Sequence Pressure [Max] | 600 psi |
| Series | PSV8-10 |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Adjustment Type | Screw |
| Sequence Pressure [Min] | 100 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Model No. | PSV8-10-S-0-6/ |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Weight | 0.6 LB |

