- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Seal Material | Buna-N |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Cracking Pressure [Min] | 500 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | RV1-10-F-0-36/18 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Pressure Setting | 1769 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Series | RV1-10 |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Adjustment Type | Factory Set |
| Port Type | Cartridge Only |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cracking Pressure [Max] | 3600 psi |
| Operation | Direct Acting |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Body Type | 1 |
| Model No. | RV1-10-F-0-30/18 |
| Style | Poppet |
| Cavity | C-10-2 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Operating Pressure [Min] | 493 psi |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Flow [Max] | 8 gal/min |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Weight | 0.48 LB |

