- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV1-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Cracking Pressure [Min] | 500 psi |
| Cavity | C-10-2 |
| Operation | Direct Acting |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Port Type | Cartridge Only |
| Port Size | Cartridge Only |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Adjustment Type | Factory Set |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure Setting | 1769 psi |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Series | RV1-10 |
| Cracking Pressure [Max] | 3600 psi |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Flow [Max] | 8 gal/min |
| Operating Pressure [Min] | 493 psi |
| Style | Poppet |
| Manufacturer Part No. | RV1-10-F-0-36/18 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Valve Material | Cartridge only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Body Type | 1 |
| Model No. | RV1-10-F-0-30/18 |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Weight | 0.48 LB |

