- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV2-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Pilot Operated Operation
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Operation | Pilot Operated |
| Manufacturer Part No. | RV2-10-F-0-20/ |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Series | RV2-10 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Model No. | RV2-10-F-0-20/ |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Material | Buna-N |
| Adjustment Type | Factory Set |
| Cracking Pressure [Max] | 2000 psi |
| Pressure Setting | 1050 psi |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Body Type | 1 |
| Cracking Pressure [Min] | 100 psi |
| Cavity | C-10-2 |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Weight | 0.48 LB |

