- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV2-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Pilot Operated Operation
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cracking Pressure [Min] | 100 psi |
| Adjustment Type | Factory Set |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Cavity | C-10-2 |
| Pressure Setting | 1050 psi |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Port Size | Cartridge Only |
| Seal Material | Buna-N |
| Manufacturer Part No. | RV2-10-F-0-20/ |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Cracking Pressure [Max] | 2000 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Series | RV2-10 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Body Type | 1 |
| Model No. | RV2-10-F-0-20/ |
| Weight | 0.48 LB |

