- RV2-10 Series Relief Valve
- Pilot Operated
- C-10-2 Cavity
- Buna-N Seals
- Factory Set Adjustment
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Type | Relief Valve |
| Model No. | RV2-10-F-0-35/ |
| Series | RV2-10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Pressure Setting | 1875 psi |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Body Type | 1 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Adjustment Type | Factory Set |
| Cavity | C-10-2 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 3500 psi |
| Manufacturer Part No. | RV2-10-F-0-35/ |
| Weight | 0.48 LB |

