- RV2-10 Series Relief Valve
- Pilot Operated
- C-10-2 Cavity
- Buna-N Seals
- Factory Set Adjustment
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Type | Relief Valve |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 3500 psi |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Port Size | Cartridge Only |
| Cavity | C-10-2 |
| Model No. | RV2-10-F-0-35/ |
| Adjustment Type | Factory Set |
| Manufacturer Part No. | RV2-10-F-0-35/ |
| Pressure Setting | 1875 psi |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Material | Buna-N |
| Body Type | 1 |
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Series | RV2-10 |
| Operation | Pilot Operated |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Weight | 0.48 LB |

