- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV2-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Pilot Operated Operation
description
- Series RV2 is a pilot-operated, poppet-type valve with reverse free-flow check. Use as a service line relief where anticavitation make-up is required. It may also be applied as an internally-piloted counterbalance valve in a service line. Series RV5 is a pilot-operated, spool-type valve that is well suited for repetitive, continuous-duty with a low pressure-override characteristic.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Manufacturer Part No. | RV2-10-S-0-3 |
| Series | RV2-10 |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Model No. | RV2-10-S-0-3/ |
| Cracking Pressure [Max] | 300 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Cracking Pressure [Min] | 50 psi |
| Adjustment Type | Screw |
| Pressure Setting | 175 psi |
| Operating Pressure [Min] | 50 psi |
| Operating Pressure [Max] | 300 psi |
| Body Type | 1 |
| Seal Material | Buna-N |
| Cavity | C-10-2 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Operation | Pilot Operated |
| Weight | 0.48 LB |

