- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV2-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Pilot Operated Operation
description
- Series RV2 is a pilot-operated, poppet-type valve with reverse free-flow check. Use as a service line relief where anticavitation make-up is required. It may also be applied as an internally-piloted counterbalance valve in a service line. Series RV5 is a pilot-operated, spool-type valve that is well suited for repetitive, continuous-duty with a low pressure-override characteristic.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Manufacturer Part No. | RV2-10-S-0-3 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Series | RV2-10 |
| Pressure Setting | 175 psi |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Cracking Pressure [Min] | 50 psi |
| Operating Pressure [Max] | 300 psi |
| Adjustment Type | Screw |
| Cavity | C-10-2 |
| Model No. | RV2-10-S-0-3/ |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Body Type | 1 |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Cracking Pressure [Max] | 300 psi |
| Operating Pressure [Min] | 50 psi |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Weight | 0.48 LB |

