- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV5-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Operation | Pilot Operated |
| Seal Material | Buna-N |
| Style | Spool |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Model No. | RV5-10-I-0-35/ |
| Pressure Setting | 1864 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 3500 psi |
| Manufacturer Part No. | RV5-10-I-0-35/ |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Series | RV5-10 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Adjustment Type | Screw |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Leakage | 114 cc/min |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Port Type | Cartridge Only |
| Operating Pressure [Min] | 247 psi |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Cavity | C-10-2 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Weight | 0.48 LB |

