- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV5-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing Material | Cartridge Only |
| Operating Pressure [Min] | 247 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Valve Material | Cartridge only |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Adjustment Type | Screw |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Setting | 1864 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Series | RV5-10 |
| Manufacturer Part No. | RV5-10-I-0-35/ |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Seal Material | Buna-N |
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Model No. | RV5-10-I-0-35/ |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Cavity | C-10-2 |
| Operation | Pilot Operated |
| Style | Spool |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 114 cc/min |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Cracking Pressure [Max] | 3500 psi |
| Weight | 0.48 LB |

