- RV5-10 Series Relief Valve
- Pilot Operated
- C-10-2 Cavity
- Buna-N Seals
- Internal Adjustment
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Port Size | Cartridge Only |
| Model No. | RV5-10-I-0-35/23.2 |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Cracking Pressure [Max] | 3500 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure Setting | 2320 psi |
| Adjustment Type | Internal |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Series | RV5-10 |
| Operation | Pilot Operated |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Type | Relief Valve |
| Manufacturer Part No. | RV5-10-I-0-35/23.2 |
| Cavity | C-10-2 |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Weight | 0.48 LB |

