- RV5-10 Series Relief Valve
- Pilot Operated
- C-10-2 Cavity
- Buna-N Seals
- Internal Adjustment
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Type | Relief Valve |
| Cracking Pressure [Max] | 3500 psi |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Adjustment Type | Internal |
| Series | RV5-10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Manufacturer Part No. | RV5-10-I-0-35/23.2 |
| Pressure Setting | 2320 psi |
| Cavity | C-10-2 |
| Operation | Pilot Operated |
| Model No. | RV5-10-I-0-35/23.2 |
| Weight | 0.48 LB |

