- Solenoid Valve
- 4-Way, Spool Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Four-way, two-position, direct-acting, spool-type, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, all ports are blocked. In the energized position, port 2 is open to port 3 and port 1 is open to port 4.
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Housing Material | Steel |
| Watt Rating | 23 W |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Model No. | SV5-10-4-0-00 |
| Coil Series | N/A |
| No. of Housing Ports | 4 |
| Seal Material | Buna-N |
| Filter Option | None |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| No. of Valve Ports | 4 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Cavity | C-10-4 |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Series | J Series |
| Operation | Solenoid Operated |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Actuation | Direct Acting |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Housing No. | N/A |
| Valve Type | 4-Way, Spool |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Poppet/Spool | Spool |
| Cartridge Valve Series | SV5-10-4 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Size Designation | 10 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Weight | 1.0 LB |

