- Solenoid Valve
- 4-Way, Spool Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting Actuation
- Spool
description
- Four-way, two-position, direct-acting, spool-type, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, all ports are blocked. In the energized position, port 2 is open to port 3 and port 1 is open to port 4.
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Housing Material | Steel |
| Actuation | Direct Acting |
| Filter Option | None |
| Series | J Series |
| Poppet/Spool | Spool |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cavity | C-10-4 |
| No. of Housing Ports | 4 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Valve Material | Cartridge only |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Size Designation | 10 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Housing No. | N/A |
| Model No. | SV5-10-4-0-00 |
| Watt Rating | 23 W |
| Cartridge Valve Series | SV5-10-4 |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Port Type | Cartridge Only |
| No. of Valve Ports | 4 |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Type | 4-Way, Spool |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Coil Series | N/A |
| Manual Override | No Manual Override |
| Weight | 1.0 LB |

