- Union Fitting Description
- Straight Fitting Angle
- 3/4 in Tube Outside Diameter
- 0.76 in Length
applications
- Instrumentation
- Hydraulic systems
- Pneumatic systems
- Aluminum, copper and Weatherhead plastic tubing
features
- Temperature range from -65 °F to 250 °F (-53 °C to 121 °C)
- Excellent vibration resistance
- Easy to assemble
- No flaring
- Maximum working pressure 2,000 psi
compliances
- 0
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| SAE Reference No. | 060101BA |
| Hex Size | 1 in |
| End Types | Tubing |
| Fitting Type | Adapter |
| End Type 1 | Line/Hose/Tube |
| Length | 0.760 in |
| End Type 2 | Line/Hose/Tube |
| Application | Instrumentation, Hydraulic & Pneumatic Systems |
| Type | Compression |
| Tube Outside Diameter | 3/4 in |
| Tube OD | 3/4 in |
| End Size | 3/4 Tube |
| Overall Length | 1.44 in |
| Material | Brass |
| Finish | Brass |
| Hex Size 1 | 0.375 in |
| Fitting Angle | Straight |
| Tube Outer Diameter 1 | 3/4 in |
| No. of Ends | 2 |
| Fitting Description | Union |
| Thread Sealant | No |
| Series | 62 |
| Height | 1.190 in |
| Weight | 0.281 LB |

