- Union Fitting Description
- Straight Fitting Angle
- 3/4 in Tube Outside Diameter
- 0.76 in Length
applications
- Instrumentation
- Hydraulic systems
- Pneumatic systems
- Aluminum, copper and Weatherhead plastic tubing
features
- Temperature range from -65 °F to 250 °F (-53 °C to 121 °C)
- Excellent vibration resistance
- Easy to assemble
- No flaring
- Maximum working pressure 2,000 psi
compliances
- 0
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| End Type 1 | Line/Hose/Tube |
| Fitting Angle | Straight |
| Finish | Brass |
| Height | 1.190 in |
| End Types | Tubing |
| Tube OD | 3/4 in |
| Length | 0.760 in |
| SAE Reference No. | 060101BA |
| No. of Ends | 2 |
| Material | Brass |
| Type | Compression |
| Fitting Type | Adapter |
| End Type 2 | Line/Hose/Tube |
| End Size | 3/4 Tube |
| Tube Outside Diameter | 3/4 in |
| Application | Instrumentation, Hydraulic & Pneumatic Systems |
| Hex Size | 1 in |
| Overall Length | 1.44 in |
| Fitting Description | Union |
| Thread Sealant | No |
| Series | 62 |
| Hex Size 1 | 0.375 in |
| Tube Outer Diameter 1 | 3/4 in |
| Weight | 0.281 LB |

