- Brad Point Bits
- Fractional
- 1/8" Drill Size
- 2.75" Overall Length
- 1.75" Working Length
description
- DEWALT brad point drill bits provide accurate drilling in wood for the individual looking for the most precise hole. The brad point tip reduces walking and the precise cutting edges reduce splintering of the material. The flutes of the bit are engineered for clean, effective chip removal.
features
- Precise cutting edges to reduce splintering
- Brad point tip reduces walking
- Engineered flutes for clean effective chip removal
- 1 year warranty
| Drill Size | 1/8 in |
| Size Type | Fractional |
| Material | Carbon Steel |
| Drill Style | Wood And Metal |
| Drill Length Type | Regular |
| Packing Type | Carded |
| Overall Length | 2.75 in |
| Type | Brad Point Bits |
| Flute Length | 1 3/4 in |
| Point Shape | Brad |
| Weight | 0.025 LB |
| EAN or UPC | 28877463346 |

