- Brad Point Bits
- Fractional
- 1/8" Drill Size
- 2.75" Overall Length
- 1.75" Working Length
description
- DEWALT brad point drill bits provide accurate drilling in wood for the individual looking for the most precise hole. The brad point tip reduces walking and the precise cutting edges reduce splintering of the material. The flutes of the bit are engineered for clean, effective chip removal.
features
- Precise cutting edges to reduce splintering
- Brad point tip reduces walking
- Engineered flutes for clean effective chip removal
- 1 year warranty
| Point Shape | Brad |
| Flute Length | 1 3/4 in |
| Material | Carbon Steel |
| Size Type | Fractional |
| Drill Size | 1/8 in |
| Drill Length Type | Regular |
| Overall Length | 2.75 in |
| Drill Style | Wood And Metal |
| Packing Type | Carded |
| Type | Brad Point Bits |
| Weight | 0.025 LB |
| EAN or UPC | 28877463346 |

