- 1/2" Pitch
- H Belt Size
- 3" Belt Width
- 22 Teeth
- 3.501" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Type | DF-1 |
| Belt Width | 3 in |
| Belt Size | H |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 2 3/4 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Bore Range [Min] | 1.125 in |
| Bushing Type | None |
| Pitch Diameter | 3.501 in |
| Length Through Bore | 4.31 in |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Bushing Series | N/A |
| Bore Range [Max] | 1.75 in |
| Hub Projection | 1 in |
| Outside Dia. | 3.45 in |
| Weight | 9.0 LB |
| EAN or UPC | 782475422074 |

